Udržateľná móda nie je len novodobý trend. 5 malých krokov, ktoré môžete urobiť aj vy

23. 10. 11:31

Udržateľnosť je v dnešnej dobe často skloňovaným výrazom. Týka sa spotreby plastov, nákupu potravín, ale aj módy. Aj keď je móda pre mnohých z nás hrou aj koníčkom, dá sa k nej pristupovať zodpovednejšie. Tak, aby sme z nej mali radosť nielen my, ale aj planéta. Ktoré malé kroky môžete podniknúť už dnes?


 

Napadlo vám niekedy, odkiaľ pochádza tričko, ktoré máte na sebe? Textilný priemysel a tzv. rýchla móda (fast fashion) má veľký dopad na životné prostredie. Prvým krôčikom, ktorý môžeme urobiť, je mať oči otvorené a vnímať oblečenie nielen ako finálny produkt, ale ako proces. Zamyslieť sa nad tým, aké kúsky si kupujeme, ako často a v akej miere.


1. Začnite so slow fashion

Slow fashion je protipólom fast fashion. S termínom pomalé módy prišla v roku 2008 Kate Fletcher z Centre for Sustainable Fashion, od tej doby sa hnutie výrazne rozšírilo nielen medzi spotrebiteľmi, ale aj medzi značkami. Pod slow fashion spadajú názvy ako fairtrade alebo eko, ktoré vypovedajú o férových podmienkach, za ktorých bolo oblečenie vyrobené alebo o ekologickosti materiálov. Princípy pomalé módy sú ale oveľa širšie a spočívajú tiež v tom, že k nášmu šatníku pristupujeme s rešpektom, úctou a vidíme ho ako dlhodobú investíciu.

2. Kvalita vs. kvantita

S tým úzko súvisí kvalita a množstvo oblečenia, ktoré si kupujeme. Mať menej vecí, zato však oveľa kvalitnejších, je jednou z ciest k udržateľnosti. Všetci máme radi obrovské sezónne zľavy, ale práve tie nás nútia kupovať nespočetné množstvo vecí, ktoré nikdy nevynosíme. Keď nabudúce zamierite do nákupného centra, skúste zľavám odolať a radšej investujte peniaze do kúskov, ktoré vám vydržia roky.

 

3. Stavte na kvalitné a eko materiály

V zľavách módnych reťazcov často narazíte na oblečenie z nekvalitných materiálov, ktoré nie je priedušné ani komfortné. Takéto kúsky sa vám po pár vypraniach často zničia a hneď sa stávate súčasťou celého cyklu rýchlej módy. Zaujímajte sa preto o materiály oblečenia a dajte prednosť kvalitnej bavlne, kašmíru či ľanu. Ak hľadáte príjemné ponožky, ktoré sú ešte navyše eko, odporúčame naše ponožky z bio bavlny.


4. Nakupujte v sekáčoch

V second hande môžete nájsť nielen naozajstné poklady, ale nákupom v nich tiež podporíte slow fashion, pretože dáte noseným kúskom druhú šancu. V Prahe zájdite na lov napríklad do Textile housu, sekáču Moment alebo Lula Vintage Praha.

 

5. Vytvorte si tzv. Capsule wardrobe

O capsule wardrobe čiže kapsulovom šatníku ste u nás už počuli. 20-40 dômyselne vybraných kusov oblečenia vo vašej skrini má hneď niekoľko výhod. Vždy budete mať čo na seba a opustí vás nutkanie chodiť neustále na nákupy, čím opäť spomalíte svoju spotrebu. Prečítajte si, v čom spočíva čaro capsule wardrobe a ako si taký šatník zostaviť