Oblečenie z bio bavlny. Aké má prednosti a prečo ho mať v skrini?

26. 2. 08:34

Bavlna je jedným z najbežnejších textilných materiálov a ešte v 19. storočí tvorila až 80% z jej celkovej produkcie. V posledných rokoch však jej pestovanie vzbudzuje kontroverzie a nahrádza ju tzv. Bio bavlna, ktorá je oveľa šetrnejšia k životnému prostrediu. Prečo by ste oblečeniu z organickej bavlny mali dať šancu aj vy? 


 

Keď si oblečieme klasické bavlnené tričko, ani nás nenapadne, ako veľmi veľkú záťaž pre prírodu môže jeho výroba predstavovať. Bavlna je tradičnou plodinou, ktorá sa v teplých oblastiach pestuje od nepamäti - najväčšie bavlnené plantáže sú pritom v Turecku, Číne, Indii, ale aj v Afrike.

 

Pestovanie klasickej bavlny zaťažuje prírodu

Jej pestovanie však so sebou nesie mnoho úskalí. Bavlna totiž k svojmu rastu potrebuje špecifické podmienky, veľa vody a zároveň dostatok odolnosti proti škodcom, ktorí ju tak radi napadajú. Geneticky modifikovaná bavlna síce toto všetko zvládne lepšie, avšak dopad jej pestovania na životné prostredie a biodiverzitu je devastujúci.

 

Obliecť sa so ,, štipkou chémie ''

Keď si k tomu pripočítate umelé hnojenie, postreky pesticídmi a chemickú úpravu počas i po samotnom spracovaní, zistíte, že na sebe máte miesto pekného kusu oblečenia skôr kus chémie. Niet teda divu, že organická čiže fair trade bavlna je v poslednej dobe čím ďalej viac skloňovaným výrazom.

 

Čo je organická bavlna?

Organická bavlna sa pestuje prirodzeným spôsobom a k jej rastu aj spracovaniu sa využívajú iba prírodné zdroje. Aby bavlna získala BIO certifikáciu, musia byť pestovaná bez pesticídov po dobu najmenej 3 rokov a musí byť spracovaná v súlade s medzinárodnými normami pre ekologickú výrobu. Poľnohospodári pri pestovaní fair trade bavlny využívajú prirodzené obrany proti škodcom, hnojí ju kvalitným kompostom a väčšinou ju zbierajú ručne, a ak sa farbí, tak iba prírodnými látkami.

 

Doprajte si spodnú bielizeň z bio bavlny

Zaobstaraním oblečenia z bio bavlny tak robíte ústretový krok nielen k prírode, ale aj k svojmu zdraviu. Ak navyše máte citlivú pokožku, potom spodné prádlo z bio bavlny rozhodne nie je rozmarom, ale známkou správnej sebaopatery. Ani nám v Bellinde príroda nie je ľahostajná, preto u nás kúpite hneď niekoľko kúskov spodného prádla z bio bavlny z radu ECO SMART.