Vážení zákazníci, vzhľadom na šírenie vírusu COVID-19 Vás chceme upozorniť, že platba na dobierku je možná len bezhotovostne (platobnou kartou) a preberanie balíčkov doručovaných prostredníctvom kuriéra bude prebiehať pri vozidle kuriéra. Príjemca by mal používať ochranné pomôcky. Ďakujeme za pochopenie. Dodacia lehota objednávok sa teraz môže predĺžiť o 1-2 dni.

PLESOVÝ DRESSCODE: OBLEČTE SA PODĽA PRAVIDIEL

23. 01. 19

A je to tu. Opäť po roku prichádza čas, kedy sa dámy prezlečú za princezné a po boku nažehleného gentlemana vyrazia v ústrety plesovej zábave. Avšak nie vždy to dámy zvládnu na jednotku. Ako sa správne obliecť na ples a aké plesové prešľapy sa u žien najčastejšie opakujú?

 

Nie je ples ako ples

Najprv si ujasníme, čo sa skrýva pod pojmom ples. Plesom sa myslí vrcholová spoločenská udalosť slávnostnej povahy, ktorej hlavnou náplňou je tanec a bohatý sprievodný program. Medzi tie najslávnostnejšie plesy u nás sa radí napríklad Ples v Opere. Tam sa však bežný smrteľník len tak nedostane. Tento a ďalšie prestížnejšie plesy majú na rozdiel od dedinských tancovačiek nazývaných ako plesy na pozvánke jasne stanovený dresscode.

 

Vyznajte sa v plesovom dresscode

Predpísaný dresscode vám jasne hovorí, aké oblečenie sa od vás na danej akcii očakáva. Jeho konkrétne pravidlá vám odhalí náš dresscodový slovníček:

 • White Tie – najhonosnejší a najformálnejší dresscode. Od žien sa očakáva dlhá večerná róba. Muži obliekajú bielu košeľu, čiernu vestu, čierny frak doplnený čiernymi nohavicami s vysokým pásom a čiernymi lakovkami.
 • Black Tie – pre pánov žiadna čierna ani iná kravata, ale čierna viazanka, motýlik a čierny smoking. Dámy opäť obliekajú večernú toaletu.
 • Black Tie optional – tu majú páni na výber a volia medzi čiernym smokingom a oblekom. Rovnako tak dámy, pre ktoré sú prípustné dlhé šaty i kratšie koktejlky.
 • Cocktail/cocktail chic – menej konzervatívny dresscode, kde sa počíta s farbami i kreativitou. Dámy zažiaria v zaujímavých koktejlkách či spoločenských overaloch, páni v pestrejšom obleku alebo s doplnkami, ktoré oživia klasický oblek.

 

Ples bez dresscodu a jeho zásady

Čo keď ale v prípade mestských či maturitných plesov na pozvánke nie je o dresscode ani zmienka? Potom je potrebné využiť všeobecné zásady plesového obliekania a sedliacky rozum. Alebo naše tipy, ktoré vás ušetria prípadných módnych faux paus.

 

 1. Plesové šaty

Plesové šaty by mali dosahovať minimálne nad kolená, aby ste nepôsobili vulgárne. Na strihu až tak nezáleží, hlavne, aby vám dokonale sadli. Divoké farebné kombinácie a letné šaty si šetrite na leto. Odhalený chrbát i hlbšie výstrihy sa na ples smú nosiť, ale všetko s mierou a noblesou. Stačí odhaliť iba jednu časť tela, a nie všetky naraz.

 

 1. Pančuchy a silónky na ples

Myšlienku ísť na ples bez pančúch alebo silóniek okamžite zavrhnite, inak rozhneváte Ladislava Špačka a porušíte etiketu. Tenkými čiernymi pančuchami 15 DEN nič nepokazíte a telové silónky by zase mali čo najviac ladiť s odtieňom vašej pleti. Prípadné nedokonalosti na nohách potom zamaskujete našimi BB cream silónkami.

 

 1. Spodná bielizeň

Na ples zvoľte ideálne bezšvové nohavičky, vyvarujete sa tak nežiadúcim obrysom na šatách. Ak túžite po vytvarovanejšom brušku alebo bokoch, potom sa spoľahnite na sťahovaciu spodnú bielizeň, ktorá vám vykúzli krajšiu siluetu. Plnšieho dekoltu potom docielite ikonickou podprsenkou Wonderbra, ktorú oceníte hlavne v šatách bez ramienok.

 

 1. Lodičky alebo sandálky?

Na ples si obujte jedine uzavreté lodičky, žiadne sandálky ani baleríny sa na ples nehodia.

 

Najčastejšie plesové prešľapy u žien

A na záver si posvietime na najčastejšie faux paus, ktorých sa ženy na plesoch dopúšťajú:

 • Šperky, ktoré sa navzájom prebíjajú – menej je niekedy viac.
 • Páperová alebo športová bunda – tá na spoločenské šaty nikdy nepatrí.
 • Veľká kabelka – na ples sa hodia jedine listové kabelky.
 • Vykúkajúce ramienka od podprsenky – čo tak samodržiaca podprsenka?

 

Veríme, že vám naše tipy prišli vhod a že sa (nielen) vďaka nim stanete bohyňou tohtoročnej plesovej sezóny. Prajeme príjemné plesovanie!