DRUHY ŠPORTOVÝCH PODPRSENIEK: NOSÍTE TÚ SPRÁVNU?

25. 04. 19

Pokiaľ ste si tento rok sľúbili, že na sebe zamakáte a cvičenie vás stále drží, potom pravdepodobne časť vášho šatníku tvoria športové podprsenky. Existuje však viacero druhov športových podprseniek, a zatiaľ čo jedna vám poskytne dostatočnú podporu na joge, behať v nej už nemusí byť tak pohodlné, nie to zdravé. A tak vyvstáva otázka: Nosíte správnu športovú podprsenku?

 

Joga, fitness alebo beh?

Najdôležitejším kritériom pri výbere športovej podprsenky je voľba aktivity, ktorú chcete vykonávať. Práve od tej sa odvíja miera podpory a pevnosť podprsenky. Podprsenky vhodné napríklad na jogu bývajú ľahšie a pripomínajú skôr lambadu, zatiaľ čo športové podprsenky určené pre väčšiu fyzickú námahu a dynamickejšie športy sa vyznačujú zvýšenou pevnosťou a elasticitou. Spravidla čím väčšie máte poprsie, tým pevnejšiu športovú podprsenku potrebujete, jedine tak sa vyvarujete poškodeniu prsných väzov.

 

Športové podprsenky môžeme v zásade rozdeliť na:

 

  1. Kompresné športové podprsenky

Do prvej skupiny patria športové podprsenky, ktoré sa preťahujú cez hlavu (nemajú teda zapínanie). Tým sa hovorí kompresné. Väčšinou nemajú žiadne alebo len  mierne vystužené košíčky, preto sa hodia predovšetkým na ľahšie aktivity ako je joga, pilates, alebo všeobecne pre ženy s menším poprsím. Obzvlášť potom pri joge oceníte, pokiaľ vás podprsenka neruší svojimi lemami a zaistí vám pri pohybe pohodlie, rovnako tak ako naša športová ultra pohodlná podprsenka Easy bra. Kompresné športové podprsenky mnohokrát lákajú i páčivým designom. Vzhľadom k nižšej podpore si môžu dovoliť menej látky vo svojej zadnej časti, a teda i zaujímavejšie riešený chrbát.

 

  1. Nekompresné športové podprsenky

Akonáhle sa rozhodnete pre namáhavejší šport (napríklad beh, tenis alebo posilňovanie), nezaobídete sa bez tzv. nekompresnej športovej podprsenky. Tento typ podprseniek disponuje klasickým zapínaním v zadnej časti, rovnako ako bežné podprsenky, vďaka čomu zaistí vášmu poprsiu dostatočnú podporu i pri väčšej fyzickej záťaži. Najväčšiu podporu prekvapivo zaisťuje spodný lem športovej podprsenky, teda s jeho hrúbkou rastie i miera podpory.

 

Tip pre vás: Pri skúšaní športovej podprsenky odporúčame dať vždy ruky nahor, pokiaľ lem zostáva na svojom mieste, podprsenka vám dobre sedí.

 

Ideálny materiál športovej podprsenky? Savý a príjemný

Aby športová podprsenka dobre plnila svoju funkciu, je treba sa zamerať okrem jej strihu i na materiál. Kvalitná športová podprsenka by mala byť zo savého funkčného materiálu, ideálne z kombinácie polyestru, polyamidu a elastanu. V takom prípade vás nikde nič nehryzie, neškriabe a vy si užívate pohodlie pri akomkoľvek športe.