AKO SI PORADIŤ S NADMERNÝM POTENÍM NÔH?

03. 03. 17

Potenie je prirodzená telesná funkcia, ktorá udržiava v chode termoreguláciu nášho organizmu. Neexistuje človek, ktorý by sa nepotil. Či už je príčinou letná horúčava, zvýšená telesná námaha alebo stres, naše telo si pomáha vylučovaním potu z potných žliaz. 

Niektorí ľudia ale trpia nadmerným potením, tzv. hyperhidrózou, kvôli ktorej produkujú viac potu, ako je potrebné. To má, samozrejme, nepríjemné dôsledky. 

Potenie nôh pozná drvivá väčšina populácie. Trpia ním nielen ľudia s hyperhidrózou. Dôvod je zväčša veľmi jednoduchý – nevhodné ponožky alebo topánky. Ak je to dominantnou príčinou, potenie nôh sa dá z veľkej miery obmedziť. Funkčná spodná bielizeň a topánky z kvalitnejších materiálov by mali byť prvým krokom.
 

Prečo je potenie nôh nepríjemné?Vysoko kvalitné dámske bavlnené ponožky

Nejde len o ten nepríjemný pocit vlhkých a mokrých chodidiel. Problém je, že vylúčený pot ostáva na pokožke, kde sa rozkladá a nepríjemne zapácha. A zapáchajúce nohy nie sú nič príjemné. Tento viac menej kozmetický problém ale môže prerásť až do vzniku rôznych plesní, čo už je naozaj obťažujúca nepríjemnosť. 
 
Práve plesne sú veľkým strašiakom. Vznikajú tým, že vlhké prostredie, zapríčinené potením, využívajú baktérie, ktoré sú príčinou nielen zápachu, ale aj spomínaných plesní. Ideálne je mať nohy v suchu. Funkčná spodná bielizeň, konkrétne ponožky DRY & COOL sú navrhnuté presne za týmto účelom. Sú antibakteriálne a udržia vaše nohy v suchu po celý deň.
 

Ako poteniu nôh predísť?

Dobrou správou je, že potenie sa dá z veľkej časti obmedziť. Existuje množstvo prípravkov a ľudových receptov, pomocou ktorých viete s potením a zapáchaním nôh bojovať aj bez toho, aby ste podstúpili nejaký lekársky zákrok. Základom ale vždy ostáva dostatočná hygiena a čisté ponožky. Čo si predstavujeme pod tou dostatočnou hygienou? Umývať si nohy podľa potreby a možností. Aj niekoľkokrát denne. Vždy použiť čisté ponožky. Výborné sú bambusové ponožky, ktoré pohlcujú pot aj zápach. 
 
Pomôcť vedia aj ľudové recepty, ako napríklad máčanie nôh v dubovom alebo šalviovom kúpeli. Inou, drahšou a bolestivejšou, alternatívou sú zákroky pod dohľadom lekára. Ionoforéza vodou zastaví potenie na mesiac až dva, vpichnutie botulotoxínu aj na dlhšie, ide ale o extrémne bolestivý zákrok. Ak teda netrpíte extrémnou formou hyperhidrózy, odporúčame najmä zvýšenú hygienickú starostlivosť o nohy a ponožky. 
 

Poradna Tags List

Ponožky