AKO SA OBLIEKAŤ V LETE DO KANCELÁRIE, DODRŽAŤ PRAVIDLÁ A NEUPIECŤ SA

29. 07. 19

Akonáhle príde leto a teploty začnú dosahovať teplotné rekordy, drvivá väčšina kancelárskych pracovníkov kvôli predpísanému dresscodu trpí. Vymyslieť totiž spôsob, ako sa v lete obliekať podľa pravidiel a zároveň sa neupiecť, býva oriešok. Vymysleli sme to za vás a prinášame vám súhrn tipov a trikov, vďaka ktorým sa leto v kancelárii stane znesiteľnejším.

Dámy si v lete do kancelárie môžu v parných dňoch bez obáv dovoliť topy, blúzky i šaty bez rukávov, nie je však od veci mať po ruke vždy sačko či cardigan pre prípadnú schôdzku s klientom. Asi dobre poznáte ten nepríjemný pocit, kedy sa na vás v lete v 30 stupňoch Celzia lepí tesná blúzka či kostýmček tak moc, že by ste sa najradšej prezliekli do plaviek a skočili do bazénu.

 

Vsaďte na príjemné materiály

Namiesto toho, aby ste sa trápili v nepriedušných kúskoch, odporúčame voliť skôr ľahšie materiály ako je bavlna, ľan alebo hodváb a jeho jemnejšiu variantu, ktorá má dokonca v lete schopnosť chladiť. Na druhú stranu pot absorbovať už tak dobre nevie, čo môže mať za následky tmavé fľaky.

 

Voľnejšie strihy namiesto upnutých kúskov

Nežné pohlavie má takisto tú výhodu, že si môže u letných kúskov vyberať z veľkého množstva strihov. Niekto sa lepšie cíti v upnutej puzdrovej sukni, niekto dá zase prednosť sukni voľnejšieho strihu. Úprimne, práve tú v uzatvorených priestoroch kancelárie oceníte najviac. U šiat voľnejšieho strihu si len dajte pozor, aby nepôsobili príliš bohémsky.

 

Odhaľovanie kože áno, ale s mierou

Je pochopiteľné, že počas leta máme tendenciu s množstvom látky na oblečení šetriť a hocikedy tiež odhaľovať viac kože, než je v niektorých kanceláriách prijateľné. Otázkou ale je, kde je tá správna miera? Úprimne na mini sukne a kraťasky končiace tesne pod zadočkom radšej zabudnite. Rovnako tak sa do kancelárie nehodia šaty s odhaleným chrbtom, topy bez ramienok či akékoľvek priehľadné materiály. Čo sa farby oblečenia týka, najlepšie v lete funguje škála neutrálnych tónov na čele s bielou, béžovou alebo khaki. Naopak nosenie čiernej skúste eliminovať na minimum.

 

Holé nohy v lete – faux paus alebo bežná vec?

V lete býva nosenie siloniek veľkou témou. Podľa etikety a väčšiny firemných dresscodov sú silonky k šatám a sukniam nevyhnutné. V tridsaťpäť stupňových horúčavách však býva väčšina firiem v tomto ohľade viac benevolentná, napríklad banky alebo poisťovne. Oproti tomu advokátske kancelárie si za predpísaným dresscodom väčšinou pevne stoja a absenciu siloniek u žien netolerujú. Pokiaľ však necháte silonky doma a obujete si otvorené lodičky, vaša manikúra by mala byť perfektná. Aby vaše nohy zostali aj v horúcom počasí svieže, neodporúčame obúvať si balerínky ani iné poltopánky naboso a radšej siahnuť po našich nízkych ponožkách určených priamo do tohto typu obuvi.

Hoci je to možno nespravodlivé, páni v lete nemávajú také úľavy ako dámy a leto tak prežívajú v nohaviciach a košeliach s dlhými rukávmi. Našťastie niektoré firmy majú súcit a košele s krátkym rukávom v dobe vysokých teplôt povoľujú. Najdôležitejšie však je, aby bola košeľa čo najpriedušnejšia, o čo sa postarajú práve kvalitné košele z čistej bavlny.

 

Čo určite nenosiť v lete do kancelárie:

  • Žabky
  • Šortky
  • Crop topy (topy pripomínajúce lambadu)
  • Golfové tričká

 

V kreatívnych agentúrach či na pracoviskách s uvoľnenejšou firemnou kultúrou, kde si na dresscode až toľko nepotrpia, sa s vyššie zmienenými kúskami v lete dosť možno stretnete. To ale samozrejme neznamená, že i klienti a významné osobnosti z vášho oboru pre ne budú mať pochopenie. Na dôležitých schôdzkach by ste preto vždy mali reprezentovať, nech už ste do kancelárie zvyknutý nosiť čokoľvek.