ZOZNÁMTE SA SO SYNTETICKÝMI MATERIÁLMI

18. 03. 15

Každý druhý kus oblečenia na svete je dnes vyrobený z umelých vlákien. Prečítajte si prečo sú také obľúbené.  

Na každom kuse oblečenia nájdete prišitý lístoček,  ktorý vám povie, z akého materiálu je daný odev vyrobený. Názvy ako polyester, akryl, polypropylen však o sebe veľa neprezradia. Stručný prehľad najpoužívanejších umelých vlákien vám pomôže sa vo svete syntetických materiálov zorientovať.

Akryl

Akryl textúrou aj na dotyk pripomína vlnu. Preto ho často nájdete v zložení oblečenia, ktoré na prvý pohľad vyzerá vlnené. Napríklad v teplých pančuchách alebo svetri. V porovnaní s vlnou je ale výrazne menej náročný na údržbu – nezráža sa a jednoducho sa perie.

Elastan

Elastan sa aj po extrémnom natiahnutí vráti do pôvodnej dĺžky a tvaru. Preto sa uplatňuje najčastejšie ako prímes pri výrobe pružného športového oblečenia, spodnej bielizne, pančuchového tovaru a plaviek. Neobmedzuje vás v pohybe a v oblečení s obsahom elastanu sa budete cítiť veľmi pohodlne. V zložení oblečenia ho nájdete aj pod patentovaným menom Lycra.  

Polyamid

Polyamidové vlákno bolo vyrobené ako prvé umelé vlákno vôbec a od tej doby sa teší neutíchajúcemu záujmu odevného priemyslu. Ten si ho cení hlavne pre jeho pevnosť, odolnosť a nenáročnú údržbu. Poznať ho môžete aj ako Silon alebo Nylon a najčastejšie sa používa na výrobu pančuchového tovaru.

Polyester

Polyester predstavuje najpoužívanejšie textilné vlákno na svete. Poznať ho môžete pod mnohými názvami, z ktorých najznámejšie sú mikrovlákno, Polartec alebo Coolmax. Odevy z polyesteru výborne odvádzajú vlhkosť od tela, sami navlhnú len veľmi málo, rýchle schnú a nekrčia sa. Duté polyesterové vlákno taktiež vyniká svojimi termoregulačnými vlastnosťami, používa sa preto na výrobu termo bielizne.

Polypropylen

Polypropylenové vlákno predstihuje ostatné syntetické vlákna svojou schopnosťou odpudzovať a odvádzať vlhkosť. Okrem toho je veľmi príjemné na nosenie, preto sa s obľubou používa ako prímes pri výrobe spodnej bielizne a funkčného oblečenia.