HISTÓRIA ŠPORTOVEJ PODPRSENKY

04. 09. 17

Športové podprsenky sú dnes už bežnou súčasťou našich životov, zamysleli ste sa však niekedy nad ich pôvodom? Kedy vlastne vznikli? Na to sa pozrieme v našom dnešnom článku.

Ako to všetko začaloHistorie sportovni podprsenky

 
Dáme vám hádanku. Kedy si myslíte, že ženy začali nosiť prvé podprsenky na šport?
 
   a) Na začiatku nášho letopočtu
   b) Pred 5 000 rokmi
   c) V starovekom Grécku
 
Správna odpoveď je tá posledná. Teda aspoň podľa dostupných zdrojov. Niektoré zdroje uvádzajú, že si ženy z germánskych rodov prsia zahaľovali už pred 5 000 rokmi. Ak ste teda tipovali odpoveď b, máte tiež tak trochu pravdu. Ale keďže máme na mysli konkrétne športové podprsenky, správna odpoveď je c.
 
Ako také podprsenky vyzerali? Bol to v podstate pruh látky umiestnený cez prsia, ktorý mal zabrániť ich nepríjemným pohybom. Možno ho vaša učiteľka dejepisu označovala ako mastodeton. Pokiaľ hovorila o strofionu, mala na mysli niečo iné. Strofion sa upevňoval za krkom a dôvodom, prečo ho ženy nosili, bola krása. Chceli pekný tvar pŕs. V starom Ríme by ste na ženách ťažko hľadali mastodeton alebo strofion, miestne ženy nosili fascia pectoralis alebo fascia mamillaris. Ak ste sa niekedy učili latinčinu, zrejme už vám vaša myseľ servíruje preklady. Áno, ide o hrudnú alebo prsnú stuhu.
 

Temná doba korzetov

Pri histórii ženských podprseniek nesmieme zabudnúť na korzety. Emancipácia sa nachádza na bode mrazu a ženám nezostáva nič iné, než si ničiť zdravie a svoje telá sťahovať do neprirodzených rozmerov. Zaujímavosťou je, že osí pás sa stal v 17. storočí natoľko žiadaný, že korzety nosili aj muži. Dokážete si niečo podobné predstaviť aj teraz? Chvála bohu za prvých kritikov korzetov. V 17. storočí so vztýčeným prstom poukazujú na to, že korzety príšerne sťahujú vnútorné orgány a škodia tak zdraviu. V 19. storočí pomaly silnejú hlasy ženského emancipačného hnutia a boj za aktívnejšiu úlohu žien v spoločnosti naberá priaznivejší smer. A výsledok? Na prelome 19. a 20. storočia vzniká prvá predchodkyňa normálnych podprseniek, nazývaná tiež ako "náprsné držadlo" alebo "poprsný živôtik".
 

Kedy presne vznikla športová podprsenka

Na športovú podprsenku môžeme pozerať ako na podprsenku, v ktorej sa ženy potrebovali bez problémov hýbať. Táto potreba sa stala akútnou počas prvej svetovej vojny. Dôvod? Ženy museli zaujať mužské roly a postarať sa o domácnosť. V tej dobe korzet už neprichádzal do úvahy, prekážal by pri práci. Na scénu prichádza klasická podprsenka, ktorá už nikoho neobmedzuje. Po vojne sa dokonca stala chlapčenská postava módna a hrudníky žien začali byť aj vďaka podprsenkám čoraz menej nápadné. To je tiež typický znak pre športové podprsenky.
Niekedy okolo roku 1970 zaznamenali obrovský boom bezšvové športové podprsenky. Možno máte jednu z nich vo svojom šatníku tiež a siahnete po nej v okamihu, keď vyrážate na jogu alebo si idete zabehať. Pokiaľ ju nemáte, rýchlo to u nás napravte.
 
 
Prečitajte si tiež: