ČIPKOVANÁ SPODNÁ BIELIZEŇ A AKO SA O ŇU STARAŤ

15. 04. 15

Páči sa vám čipkovaná spodná bielizeň, ale obávate sa komplikovanej údržby? Moderné materiály toho znesú viac, než tradičná ručne šitá čipka, a tak sa zložitej starostlivosti vôbec nemusíte obávať.

 

Vzhľadom k tomu, že sa čipka v dnešnej dobe vyrába strojovo a z novodobých vlákien, nie je tak drahá a ani chúlostivá, ako jej ručne šité predchodkyne. Preto môžete čipkovanú spodnú bielizeň bez obáv prať v práčke.

Základná starostlivosť

  • Svetlé a tmavé čipky perte oddelene. Obzvlášť biele čipky sú náchylnejšie k šednutiu a pranie s tmavou bielizňou by im neprospelo.
  • Bielizeň v kontrastných farbách po vypraní voľne rozložte na ručník a nechajte uschnúť, aby mokré farby neboli spolu v kontakte dlho.
  • Používajte pracie prostriedky na jemnú bielizeň pre príslušné farby alebo detský šampón. Bielizeň perte v programe pre šetrné pranie.
  • Pri praní používajte špeciálne sieťované vrecúška pre nohavičky a guľaté puzdrá pre podprsenky, aby ste zamedzili poškodeniu bielizne v bubne práčky.
  • Čipkovaná spodná bielizeň obsahuje elastan alebo lycru. Nohavičky preto žehlite na nižších teplotách

Riaďte sa materiálom

Spodná bielizeň sa vyrába z rôznych vlákien a každé má svoje špecifické nároky na údržbu. Najčastejšie sa v zložení čipiek stretnete s nasledujúcimi materiálmi v rozličných kombináciách:

  • Polyamid (PAD) patrí k najobľúbenejším látkam výrobcov bielizne. Ľahko sa udržuje, nie je náchylný k vzniku škvŕn, je pevnejší a odvádza pot od pokožky. Pri praní bielizne z polyamidu ju ale musíte dôsledne rozdeľovať podľa farieb a použiť správny prací prostriedok, pretože veľmi rýchlo šedne alebo žltne. Bielizeň s polyamidom perte do 30 °C .
  • Polyester (PES) sa stal evergreenom medzi materiálmi pre výrobu čipkovanej spodnej bielizne. Pýši sa podobnými vlastnosťami ako polyamid, preto ich výrobcovia často používajú spoločne. Bielizeň s polyesterom perte maximálne na 30 °C.
  • Bavlna (CO, BA) predstavuje najpoužívanejšie prírodné vlákno pre výrobu spodnej bielizne. Občas môžete naraziť aj na čipku z bavlny. Bavlnené látky sa príjemne nosia, sú mäkké, vzdušné, veľa vydržia a hodia sa aj pre osoby s citlivou pokožkou. Čipkovanú bielizeň z bavlny môžete prať až na 40 °C, žehlite ju ale radšej pri nižších teplotách.
  • Viskóza (CV) pripomína svojimi vlastnosťami bavlnu. Jedná sa však o umelý materiál, ktorý je na rozdiel od bavlny splývavejší, lesklejší a na dotyk hebkejší. Bielizeň s viskózovou čipkou perte maximálne na 40 °C  a vôbec ju nežehlite.