AKO VZNIKALI DNEŠNÉ PANČUCHY

06. 02. 17

História pančúch, ako ich poznáme dnes, trvá približne sto rokov. Hoci majú aj svoju prehistóriu, ktorá trvala niekoľko storočí, pred 20. storočím boli pančuchy výsostne praktické kusy oblečenia, ktoré slúžili na udržanie nôh v teple. A to rovnako mužov aj žien. Táto funkcia im ostala z veľkej časti doteraz. Keď sa pančuchy stali čisto ženskou záležitosťou, vystúpila do popredia aj ich estetická funkcia. Ba dokonca prevážila.

Od hodvábu k nylonuPančuchové nahovice, nespúšťajú očká

Počas histórie sa menil nielen materiál, ale aj strih a využitie pančúch. V priebehu dvadsiateho storočia sa dolný lem sukne posúval čoraz vyššie. To, čo bolo predtým nemysliteľné – odhalený členok alebo lýtko, bolo zrazu celkom normálne. Holá noha sa síce stále nenosila, ale s hodvábnou pančuchou to nebol problém. Každé dievča alebo žena po nich preto túžila. Pančuchy sa vyrábali z hodvábu alebo z rayonu, ktorý sa označoval aj ako umelý hodváb. Rozhodne neboli lacné a dostupné, ako neskôr, po predstavení nylonových pančúch.
 
Nylon sa do výroby dostal v roku 1939 vďaka firme DuPont a nylonové pančuchy sa okamžite stali obrovským hitom. A čoskoro aj nedostatkovým tovarom. Počas druhej svetovej vojny sa totiž nylon využíval najmä na vojenské účely – padáky, laná a podobne. Záujem o nylonové pančuchy bol medzi ženami taký obrovský, že si odkázali vystáť obrovský rad, len aby sa k nim dostali. Napríklad v Pittsburghu čakalo na nylonové pančuchy až 40 000 žien. Tomu sa povie túžba po nylonkách
 

Pančuchy a pančucháče

Ďalší zlom v pančuchovej histórii bol vynález pančucháčov. Stál za ním Allen Gant Sr. a na trh sa dostali v roku 1959. Ak ste sa teraz začudovali, že veď pančuchy a pančucháče sú len dva rôzne výrazy pre jednu vec, mýlite sa. Pančucháče sú totiž len jeden kus oblečenia. Nekončia na stehne, ako pančuchy, ktoré preto musia byť prichytené podväzkovým pásom alebo elastickým pásikom, ale siahajú až po pás. Ich výrobu podmienil a rozšíril ďalší módny fenomén – minisukňa. Keď sa totiž sukňa skrátila príliš, bolo vidieť horný okraj pančúch, čo mnoho žien považovalo za nevhodné. Pančucháče tento problém odstránili. 
 
Pančuchy a pančucháče sú obľúbené dodnes. Dnes už sa síce nikto nepohoršuje, ak chodíme s holými nohami, ale pančuchy a pančucháče sú stálou súčasťou elegantného alebo zimného šatníka. Vďaka novým materiálom, ako napríklad lykra, sa stali pančuchy elastickejšie a vďaka novým spôsobom šitia zmizol typický šev na zadnej strane. Pančuchy a pančucháče sa dnes vyrábajú v rôznych hrúbkach, s rôznymi vzormi a v rôznych farbách. 
 
 

Vyberte si tie, ktoré vám vyhovujú najviac

Ak máte pocit, že máte na svojej postave čo zlepšovať, vyskúšajte Active Slimmer. Ich špeciálna konštrukcia preukázateľne pomáha pri chudnutí. Na formovanie postavy perfektne poslúži 3 Actions. 
V prípade, že chcete nosiť pančuchy aj v zime, neváhajte si zaobstarať Thermo Thights. Sú odolné a naozaj zahrejú. A na leto a ostatné ročné obdobia poslúžia Absolut Resist, na ktorých sa nepúšťajú očká. A ak by ste zvolili radšej niečo nenápadné, Invisible Thights na vás takmer nebudú vidieť. 
 
Ako vidieť, časy, kedy boli na výber jedny univerzálne nylonové pančuchy, sú už dávno za nami. Dnes sú na výber pančuchy na každú príležitosť. Aj to prispieva k ich vysokej obľube. 
 
 
Prečítajte si tiež:
 
 

Poradna Tags List

Pančuchy