AKO VYBRAT SPRÁVNU VEĽKOSŤ PODPRSENKY

05. 11. 14

Každá štvrtá žena nosí nevhodnú podprsenku. Netýka sa to aj vás? Vezmite si krajčírsky meter a zistite, aká podprsenka vám padne ako uliata.

Ak sa vám zarezávajú ramienka podprsenky do ramien, obvod sa vám na chrbte posúva smerom nahor, tlačí vás kostica či vás podprsenka škrtí, zvolila ste zrejme zlú veľkosť obvodu alebo košíčkov.

Ako vybrat správnu veľkosť podprsenky

Ako sa chová správne vybraná podprsenka?

  • Podopiera prsia.
  • Obvod pevne sedí, neposúva sa ani smerom hore, ani smerom dole.
  • Ramienka sa nezarezávajú do ramien a ani z nich nepadajú.
  • Ramienka so zapínaním zvierajú 90° uhol.
  • Pri predklone prsia z košíčkov nevypadávajú.
  • Prsia z košíčkov neutekajú spod kostice.
  • Kostice prsia pevne objímajú, neodstávajú a vedú až do podpazušia.
  • Podprsenku si za celý deň nemusíte nijako upravovať.

 

Ako si vybrať správnu podprsenku

Teraz sa dostáva k slovu krajčírsky meter. Vyzlečte sa do spodnej bielizne a zaujmite vzpriamený postoj. Rozhodne sa nemerajte v podprsenke s vystuženými košíčkami alebo v push-up podprsenke, pretože sa vám výsledky merania skreslia. Merať si budete obvod hrudníka pod prsiami a cez prsia.

  • Priložte najprv meter pod prsia a zmerajte obvod hrudníka pod prsiami vo výdychu. Tým získate obvod podprsenky.
  • Potom sa zmerajte cez najvyššie miesto pŕs, čo sú bradavky. Pozor, aby sa meter neuťahoval príliš silno - nechajte ho tak akurát, aby vám z pŕs ani nepadal, ani sa do nich nezarezával. Výsledné číslo je váš obvod cez prsia.

Uistite sa, že vám meter pri meraní vedie rovno aj na chrbte. Skontrolujte si ho pohľadom do zrkadla alebo požiadajte o spolupráci partnera či kamarátku.

 

Práca s tabuľkou veľkostí

Od nameranej hodnoty obvodu hrudníka pod prsiami je pri výbere podprsenky dôležité odpočítať 5 až 10 centimetrov. Je to dané tým, že podprsenky obsahujú elastan, a jednak tým, že sa materiál podprsenky nosením trochu natiahne, a podprsenka by vám potom bola veľká.

Pri nákupe by ste si mali skúšať podprsenku zapnutú na posledný háčik, aby ste časom mohla veľkosť obvodu upraviť. Či vám podprsenka dobre sedí, spoznáte už v kabínke pri zdvihnutí rúk - podprsenka musí pevne sedieť a nesmie sa pohnúť ani smerom hore, ani dole.

Počítajte s tým, že nameraný obvod a veľkosť košíčkov sú orientačné miery, ktoré sa môžu líšiť výrobcu od výrobcu. Preto je dôležité sa podprsenku vyskúšať, či vám naozaj sedí tak, ako má, a prípadne zvoliť väčší / menší obvod či väčšie / menšie košíčky.

Tabuľka veľkostí BELLINDA