Ako správne vybrať farbu obleku (a príslušnú spodnú bielizeň k nemu)

21. 2. 14:36

Čo sa oblekov týka, ako Slováci nemáme práve najlepšiu povesť v ich nosení. Niektorí sa dokonca domnievajú, že s jedným čiernym oblekom si vystačia celý život. Či už k tejto skupine patríte, alebo nie, prečítajte si niekoľko užitočných rád, a buďte výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo.


 

Farba obleku podľa typu príležitosti:

Dôležitá schôdzka: Ideálny "biznis" oblek? Tmavo modrý. Ľahko sa totiž kombinuje a pôsobí profesionálne. Správny podnikateľ vie, že čierny oblek na obchodné rokovania nepatrí. A k modrému obleku sa perfektne hodia hnedé alebo čierne topánky.

Denné nosenie: Oblek by mal predstavovať plnohodnotnú súčasť šatníka muža a nemalo by naň dôjsť len v prípade svadby alebo pohrebu. Ak však nechcete pripomínať hrobára alebo konzervatívneho usadlíka, čiernej farbe sa cez deň vyhýbajte ako čert krížu a radšej siahnite po šedom alebo tmavo modrom obleku. V lete sa nebojte ani svetlejších farieb.

Večer: Po 18. hodine môžete svoj čierny oblek bez obáv vytiahnuť bez toho, aby hrozilo, že sa vás bude niekto vypytovať, komu idete na pohreb.

Ples: Tu záleží, či ide o ples formálny alebo neformálny. Formálny ples si žiada smoking, neformálny ples jedine tmavý oblek. Čierna nie je povinná - vyberajte napríklad z tmavo šedých, antracitových alebo tmavomodrých oblekov.

Svadba: Ako ženích máte právo sa odviazať, tak to patrične využite. Pohrajte sa s kombináciou saka a nohavíc a pokojne zvoľte iba nepatrný detail, napríklad vreckovku, ktorým sa zladíte s nevestou. Pamätajte tiež, že letná svadba a svetlý oblek idú ruka v ruke.

 

Dôležitú úlohu hrá tiež materiál

Najčastejšie používanou látkou na kvalitné obleky je vlna, ideálne s prímesou hodvábu, kašmíru alebo napríklad mohéru. Jemnosť látky udáva označenie Super + číslo od 80 do 250 - čím vyššie číslo, tým je látka jemnejšia.

Prímesi sú dôležité z hľadiska vlastností látky. Ak absolvujete v mohérovom ​​obleku niekoľkohodinový let a obchodné stretnutia k tomu, pravdepodobne na ňom nespoznáte výrazné známky pokrčenia. A oblek z kašmíru je zase veľmi príjemný na dotyk, v zime vás zahreje a v lete ochladí.

 

Ako je to so zapínaním?

Veľa mužov už našťastie vie, že jeden gombík na saku sa nezapína. Skvelé, ale teraz ktorý? Poďme zmiesť zo stola domnienky a hypotézy - je to posledný gombík. Aj k tomuto pravidlu sa viaže niekoľko historických vysvetlení, aké to sú?

Britský kráľ Eduard VII. vraj údajne tak veľmi rád jedol, až jedného dňa posledný gombík na veste už nezapol, a pretože poddaní ho nechceli uraziť, tiež si rozopli posledné gombíky svojich oblekov. Ďalšie legenda zasa hovorí, že s rozopnutým posledným gombíkom muži ľahšie tasili zbrane.

 

A čo spodná bielizeň?

Dojem z dobre pasujúceho obleku vám okrem zle zapnutých gombíkov hocikedy skazí tiež nevhodne zvolená bielizeň, napríklad voľné trenírky, ktoré môžu vytvoriť nežiaduce natlačenie v stehennej oblasti. Naopak, kvalitné bavlnené boxerky pekne priľnú a ušetria vás prípadných pocitov neistoty.