AKO SPODNÁ BIELIZEŇ OVPLYVŇUJE NAŠE ZDRAVIE? 7 OTÁZOK A ODPOVEDÍ, KTORÉ SA OPLATÍ POZNAŤ

25. 03. 19

Spodná bielizeň je pre väčšinu z nás každodennou záležitosťou, málokto si však uvedomuje jej vplyv na zdravie. Aké najčastejšie zdravotné problémy spodná bielizeň spôsobuje? A sú tangá naozaj nezdravé? Zodpovedali sme pre vás 7 najčastejších otázok týkajúcich sa spodnej bielizne a jej vplyvu na naše zdravie.

 

 
 
  1. Aké najčastejšie problémy nevhodná spodná bielizeň spôsobuje?

Nevhodne zvolený strih alebo materiál spodnej bielizne môže viesť od miernych kožných problémov v oblasti intímnych partií až k vážnym mykózam, zápalom močového mechúra a ďalším nepríjemným infekciám. U zle zvolenej podprsenky zase hrozí riziko bolestí chrbta alebo hlavy, najmä pri príliš tesnom obvode alebo ramienkach. 

 

  1. Sú pre ženy vhodnejšie klasické nohavičky, tangá alebo nohavičky šortkového typu?

Čo sa týka vhodného strihu nohavičiek, veľkú rolu hrajú predovšetkým pohodlie a individuálne preferencie. Zo zdravotného hľadiska sú najvhodnejšie klasické nohavičky alebo tzv. francúzske nohavičky, teda nevykrojené nohavičky, kde hrozí iba minimálne alebo žiadne zarezávanie. Nedá sa povedať, že by tangá boli vyložene nezdravé, avšak ich časté nosenie skôr neodporúčame. Väčšinou totiž bývajú vyrobené z umelých, a nie príliš funkčných materiálov, čo mnohokrát vedie k vzniku vlhkého prostredia v oblasti intímnych partií a následne ku gynekologickým problémom, najmä u náchylnejších žien. Riziko infekcií naviac podporuje i fakt, že tu dochádza k treniu látky medzi análnym a pošvovým otvorom.

 

  1. Aj páni majú na výber z viacero možností. Sú zo zdravotného hľadiska prijateľnejšie slipy, boxerky alebo voľnejšie trenky?

Ideálnou voľbou s ohľadom na zdravie i pohodlie sú slipy, ktoré sa hodia ako na každodenné nosenie, tak na šport, keďže dobre obopínajú, poskytujú dostačujúcu podporu, ale zároveň nikde neškrtia. Rovnako dobre si vedú i veľmi obľúbené boxerky, o ktorých tiež panuje veľa diskusií v súvislosti so zvýšenou tvorbou spermií. To nie je možné vyvrátiť ani potvrdiť vzhľadom k množstvu faktorov ovplyvňujúcich mužskú plodnosť.

 

  1. Aký materiál je najlepší na bežné nosenie, prípadne na šport?

Na bežné nosenie postačí bavlnená spodná bielizeň alebo spodná bielizeň s prímesou syntetických materiálov, ktorá je extrémne hebká a príjemná. Bavlna ako pevný materiál ale veľmi dlho schne a moderné umelé materiály zase zle sajú pot, takže pri športe je preto nevyhnutnosťou funkčná spodná bielizeň so schopnosťou odvádzať vodu a udržať tak intímne partie v suchu.

 

  1. Je bezpečné nosiť spodnú bielizeň aj v noci?

Áno, pokiaľ zvolíte správnu veľkosť a strih spodnej bielizne. V noci dajte prednosť klasickým a skôr voľnejším strihom, na čipkované tangá a podprsenky s kosticami radšej zabudnite. Bielizeň by vám mala bezpodmienečne sedieť a byť pohodlná.

 

  1. Ženy často volia radšej tenšie nohavičky ako nohavičky voľného strihu. Aké to môže mať zdravotné následky?

Príliš tesné nohavičky môžu pri častom nosení spôsobiť podráždenie, začervenanie alebo drobné odreniny, ktoré zaisťujú ideálne prostredie pre vznik vaginálnych zápalov a mykóz.

 

  1. Sťahovacia spodná bielizeň je u žien taktiež veľmi obľúbená. Naozaj nespôsobuje žiadne zdravotné problémy?

Pokiaľ ju žena nenosí každý deň, tak sa zdravotných problémov obávať rozhodne nemusí. Moderná sťahovacia spodná bielizeň, ktorú nájdete aj u nás v Bellinde, vďaka príjemnému materiálu neškrtí, teda nebráni prietoku krvi ani dýchaniu ako napríklad upnuté sťahovacie korzety.