AKO A KDE VZNIKLI PODPRSENKY? ICH HISTÓRIA VÁS PREKVAPÍ

25. 05. 18

Je až neuveriteľné, že prvé zmienky o podprsenkách pochádzajú už z 15. storočia. Čo myslíte, kto za týmto legendárnym vynálezom stojí? Muž alebo žena? To a ešte viac vám odhalíme v dnešnom článku.

 

 

Zbohom, korzety!

Predchodkyňou klasickej košíčkovej podprsenky bola šnurovačka, čiže korzet, ktorý plnil módnu aj sťahovaciu funkciu, či už zo zdravotných alebo estetických dôvodov. Vtedajšie korzety sa však s tými súčasnými nedajú porovnávať, pretože ich nositeľkám spôsobovali okrem problémov s dýchaním aj vážnejšie zdravotné problémy ako napríklad poškodenie vnútorných orgánov. Korzet v tom čase určite nepredstavoval nič, do čoho by ste sa ráno s chuťou nasúkali.

 

Kto si podprsenku nechal patentovať?

Úplne za všetkým ženu nehľadajte, ale za vznikom podprsenky áno. V roku 1889 na podprsenku získala patent Francúzka Herminie Cadolle, ktorá korzet chytro rozdelila na dve časti a hneď o štyri roky neskôr sa o patent zaslúžila Američanka s českými koreňmi Marie Tucek. V tej dobe sa ale vynález podprsenky na trhu neujal.

 

Podprsenková mánia

Naozajstné podprsenkové šialenstvo vypuklo až v roku 1913, kedy sa mladá Američanka Marie Phelps Jacobová údajne chystala na ples, a v snahe zakryť nepekne vykukujúce kostice korzetovej podprsenky si v ruke zošila niekoľko kusov látky. Výsledná inovácia á la zošité vreckovky sa najviac podobala dnešným podprsenkám a nie je teda divu, že s ňou Marie zožala úspech a rok potom si nechala svoj vynález patentovať.

Zdroj obrázku: pinterest.com

 

Prvé push-up podprsenky

Ďalší revolučný míľnik v histórii podprseniek ukoristil muž. V roku 1943 miliardár a režisér Howard Hughes skonštruoval push-up podprsenku pre herečku Jane Russell kvôli snímke The Outlaw. Týmto však pokus o nadvihovanie ženského poprsia neskončil. V roku 1947 vyrobil Frederick Mellinger prvý podprsenku s vypchávkou a rok potom už skutočnú push-upku.

Zdroj obrázku: standard.co.uk

 

Fenomén s mázvom Wonderbra

Pohľad na vtedajšie ženské výstrihy bol však pre mužov stále nedostatočný, a tak sa zásluhou Moeho Nadlera zrodila fenomenálna podprsenka Wonderbra, ktorej tvárou sa stala Eva Herzigová. Ženám tak postačilo obliecť si Wonderbru a sexi dekolt bol na svete. Hlavným poslaním Wonderbra teda bolo ukázať svetu, že podprsenka môže byť aj krásnym módnym doplnkom. Súhlasíte? Mimochodom, legendárne podprsenky značky Wonderbra nájdete aj v našom sortimente.